Ako kombinovať farby oblečenia, aby ste urobili dojem

Práve sa chystáte urobiť (od)vážny krok, ktorý zmení váš pohľad na kombinácie farieb a posilní vaše sebavedomie. Keď si prečítate naše rady:

  • Zvládnete kombinovať farby vášho oblečenia ako profesionál(ka).
  • Nebudete strácať čas premýšľaním, aké kombinácie farieb si vybrať.
  • Navyše, doma si poľahky vyberiete správnu farbu steny či farebný doplnok do interiéru.

Farby hovoria za vás

Sú to práve farby, ktoré si na vás ľudia všimnú ako prvé. Vďaka nim hovoríte ostatným, kto ste, ešte pred tým, ako otvoríte ústa. Využite to a vyberte si také farby, ktoré vám sedia a ktoré o vás povedia čo najviac.

Neutrálne farby nič nepokazia

Keď vás ovládne bezradnosť, spomeňte si na neutrálne farby. Tie ladia so všetkými ostatnými farbami. Sú to: čierna, biela, béžová, námornícka modrá, sivá, hnedá a kaki.


Neutrálne farby - Ako kombinovať farby

Pozor! Nekombinujte neutrálne farby medzi sebou. Výnimkou je biela a čierna. Tie k sebe pasujú.

Pri šperkoch berte do úvahy, že zlatá a strieborná sú tiež neutrálne farby. Dnes ich môžete nosiť aj spolu, hoci nejde o bežnú kombináciu. Pritom v nedávnej minulosti to bol módny prehrešok.

Koľko farieb kombinovať?

Keď kombinujete viaceré farby, dodržiavajte jedno pravidlo za všetky:
noste najviac TRI farby.

Viac farieb je päsťou na oko. Ak si vyberiete len jednu, budete pôsobiť fádne.

Aj keď neexistuje všeobecné pravidlo na počet farieb, podľa našich skúseností vyzerajú tri farby najkrajšie.

Club of Gents - trojfarebné pánske oblečenie Zerres - dámske letné nohavice v troch farbách

Rozdelenie farieb podľa dôležitosti

Keď sa rozhodnete pre tri farby, rozdeľte ich podľa dôležitosti:

  • Hlavná (primárna) farba - určuje tón vášho oblečenia a zaberá najviac miesta. Príkladom sú červené šaty či tmavomodrý oblek.
  • Sprievodná (sekundárna) farba - druhá najdôležitejšia farba, ktorá zosilňuje efekt hlavnej farby. Je to buď farba veľmi blízka k primárnej alebo tá, ktorá k nej tvorí pekný kontrast. Napr. biela blúzka alebo košeľa.
  • Zvýrazňovacia farba - zvýrazňuje určité časti vášho oblečenia. Zvyčajne je kontrastná k primárnej a sekundárnej, preto ju používajte s mierou. Ako ďalej uvidíte, najlepšie je tu vybrať kontrastnú a oddelenú farbu.

Formálne farby a tie veselé

Rozdelenie farieb podľa dôležitosti môžete použiť pri každom oblečení: či už je každodenné, do práce alebo formálne. Zároveň, už aj bez príručky viete, že tmavšie farby sú na formálne príležitosti a svetlé farebné kombinácie sú športové a na zábavu.

Betty Barclay - elegantné aj športové dámske oblečenie

Tu sa dostávame k problému, ako zladiť farby tak, aby lahodili oku. Použijeme najlepšiu pomôcku, ktorá bola kedy vymyslená - kruhová paleta farieb.

Pekné kombinácie ako na dlani = kruhové spektrum

Kruhové farebné spektrum je veľmi užitočný nástroj pre ľudí, ktorí nedokážu vyberať farby intuitívne, podľa svojho pocitu. Tí, ktorí to dokážu, ich vyberajú tiež podľa farebného spektra, ale neuvedomujú si to.

Farebné spektrum - Ako kombinovať farby

Teraz vám ukážeme, aké sú najčastejšie spôsoby kombinovania farieb, ktoré vám a vášmu okoliu padnú do oka. Môžete ich využiť nielen pri výbere oblečenia, ale aj pri zariaďovaní domácnosti či kreslení s deťmi.

Harmonické (analógové) farby - ladia

Analógové farby sú vedľa seba alebo ich delí od seba jeden výsek. Kombinácie týchto farieb často nájdete v prírode a pôsobia harmonicky.

Ako vybrať harmonické farby:

1. spôsob: Vyberte farbu a tá vedľa nej (na ktorúkoľvek stranu) je harmonická.

2. spôsob: Vyberte farbu a preskočte tú vedľa nej. Tá ďalšia - na jednu či druhú stranu - je k nej harmonická.
Harmonické farby (analógové) - kokmbinácie farieb

Kontrastné (komplementárne) farby - zvýrazňujú

Tieto farby ležia na kruhu priamo oproti sebe a tvoria svoje protiklady. Kontrastnú farbu je dobré používať ako zvýrazňovaciu tak, ako sme už o tom písali.

Ako vybrať kontrastné farby: vyberte farbu a tá farba, ktorá je v spektre na priamke oproti, je k nej kontrastná (komplementárna).

Kontrastné farby (komplementárne) - kombinácie farieb

Oddelené (rozdelené komplementárne) farby - protirečia, a predsa ladia

Na pohľad, hádam, najzaujímavejšia farebná kombinácia. Z veľkého kontrastu vzniká veľmi harmonické spojenie farieb. Čisto kontrastná kombinácia farieb sa tým dostáva do väčšieho súladu.

Ako vybrať oddelené farby: Vyberte dve harmonické farby. Tretia farba je kontrastná farba k tej, ktorá je medzi nimi.
Oddelené farby (rozdelené komplementárne) - kombinácie farieb

Farebná trojička (triáda farieb) - rozveselí

Trojičku tvoria farby, ktoré sú od seba rovnako vzdialené a delia kruh na tri rovnaké časti. Ak chcete pestrofarebné oblečenie, ktoré je trošku výstredné ale nekričí, tak skombinujte túto trojicu farieb.

Ako vybrať farebnú trojičku: Vyberte farbu a odpočítajte od nej 4 farby v ktoromkoľvek smere. Ďalšiu farbu dostanete, ak odpočítajte ďalšie 4 farby. (Pozor! Tento postup platí pre náš 12-farebný kruh.)
Trojica farieb (triáda) - kombinácie farieb

Ostatné kombinácie farieb - neurazia

Všimnite si, že kruh je rozdelený na výseky. Každý výsek ukazuje, že farba má niekoľko odtieňov a rôznu sýtosť. Vznikajú pridávaním bielej alebo čiernej farby. Ak skombinujete odtiene jednej farby, dopadne to vždy dobre. Táto kombinácia odtieňov však niekedy pôsobí nudne.

Ako vybrať odtiene jednej farby: Vyberte si jeden výsek kruhu. Každá farba vo výseku je odtieňom farby na vonkajšom okraji.

Odtiene farieb - kombinácia farieb

 

Pozrite si aj video o tom, ako tvoriť farebné kombinácie: